Amióta a hazai lakáshitel piacon megjelentek a hosszan fix törlesztést biztosító hitelek, azt szokhattuk meg, hogy a biztos törlesztésnek (fel)ára van. Alig több, mint hat hónappal ezelőtt, 2021. októberében egy 20 millió forintos 20 éves piaci lakáshitel esetében több, mint 10 ezer forinttal magasabb, 127 ezer forintos törlesztőrészletet kellett fizetnie annak, aki a kölcsön teljes futamideje alatt fix törlesztést választott, mint annak, aki 10 éves kamatperiódusú hitelre szerződött. A végig fix konstrukció felára közel 100 bázispont volt a kamat tekintetében.
Ma már a végig fix a legkedvezőbb ajánlat
A money.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a jegybank folyamatos kamatemeléseinek köszönhetően ez a helyzet alapjaiban változott meg az elmúlt hónapokban, s mára eljutottunk oda, hogy a piac legolcsóbb ajánlatát a futamidő végéig fix konstrukciók választásával kaphatjuk.
Az infláció felpörgésével ugyanis a pénzpiacok a pénzromlás mértékét elsősorban a rövid futamidőkön érvényesítik, hiszen hosszabb távon a jelenlegi árszint kevésbé befolyásolja a piacot. A lakáshitelek tekintetében irányadónak számító pénzpiaci referenciahozamok közül az 5 éves BIRS tavaly november 11-én került a 10 éves mutató, majd alig 10 nappal később a 20 éves BIRS értéke fölé. Március utolsó napján pedig a bankok már kisebb kamatszint mellett nyújtottak hitelt egymásnak 20 éves időtartamra, mint 10 évre. Erre utoljára közel 8 éve, 2014 augusztusában volt példa.
Ennek eredményeképp a money.hu adatai szerint a fenti példában szereplő hitel esetében a bankok legjobb ajánlatait összehasonlítva azt láthatjuk, hogy
- aki 5 évre akarja fixálni a hitelének törlesztőrészletét, csak 5,99 százalékos kamat mellett tud kölcsönt felvenni. Ennél 200 bázisponttal olcsóbb kamaton tud kölcsönhöz jutni az, aki 10 évig szeretné, hogy törlesztőrészlete ne változzon.
- mára eltűnt a fent már említett 100 bázispontos kamatkülönbség a 10 és a 20 éves (végig fix) hitelajánlatok közül. A végig azonos törlesztőrészlet biztonságáért nem kell közel 30 százalékos felárat fizetni a kamatban, mint tavaly októberben.
- a hosszabban fix TOP-kölcsönök törlesztőrészlete 140 873 forint, ami havonta 2300 forintos megtakarítást jelent az 5 éves kamatperiódus mellett kínált legjobb ajánlathoz képest.
- a teljes futamidő alatt visszafizetendő összeget tekintve a végig fix kölcsönt választó ügyfél a mai helyzetben több, mint félmillió forintot spórolhat úgy, hogy nem kell aggódnia, hogy az adott kamatciklus végén az épp aktuális makrogazdasági környezet miatt mennyivel emelkedhet a hitelének kamata.
- az infláció annak kockázata nélkül csökkenti tehát a törlesztőrészletének aktuális piaci értékét (jelenérték), hogy ennek kamatkockázatát futná.
Ha a jegybank emel, még nagyobb lehet az előny
Miután a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa április 26-i ülésén a szakértők prognózisa szerint 100 bázisponttal, 5,4 százalékra emeli az alapkamatot, s az irányadó egyhetes betét kamatában csütörtökön újabb 30 bázispontos emelés, s így 6,45 százalékos szint érkezhet, a money.hu szakértői szerint néhány héten belül a végig fix hitelek kamata markánsan elválik majd a 10 éves kamatperiódussal rendelkező hitelekétől.
Ekkortól egyértelműen a végig fix konstrukciók számítanak majd a legolcsóbb megoldásnak. Választásuk akár milliós spórolást jelenthet, előretekintve a teljes hitelköltségben.
A kamatstoposoknak is segíthet
Ezt a lehetőséget használhatják ki a kamatstopból kilépni szándékozó ügyfelek is. Egyszer és mindenkorra maguk mögött hagyhatják a változó kamatozás okozta bizonytalanságot. A hitelcsere esetén a banki kamatfelár csökkenése – a korábbi hiteleket 3-4 százalékos felár mellett nyújtották a bankok, míg most a piacon 1-1,5 százalék az általános – némileg ellensúlyozhatja a hitelkamatok emelkedésének mértékét. Ennek köszönhetően a hitelcserét választó ügyfelek törlesztőrészlete a kilépéskor várt 30-40 százalék helyett 10-20 százalékos mértékben emelkedhet. money.hu szakértői szerint a végig fix konstrukciók kedvező árazása a kamatstopban lévők hitelének egységes, „központi” lecserélésére is kedvező alkalmat teremthet.
(Forrás: money.hu)